Do Krakowa dotarł setny autobus elektryczny. Po raz pierwszy nie jest to Solaris

Setny autobus elektryczny jest już w Krakowie. Po raz pierwszy dostawcą autobusów dla krakowskiego MPK jest firma inna niż Solaris, hiszpański Irizar. To debiut tego producenta na polskim rynku jeżeli chodzi o produkcję pojazdów dla komunikacji miejskiej, a Kraków jest pierwszym miastem, do którego trafił nowy autobus. W tym roku MPK czeka na dostawę kolejnych 21 autobusów elektrycznych.  Ich dostawcami będą Solaris (18 sztuk autobusów przegubowych) i Irizar (trzy autobusy 12-metrowe). Po dostawie elektryków z tego kontraktu flota autobusów bezemisyjnych w Krakowie wzrośnie do ponad 120.

Dostarczony do MPK SA elektryk, zanim wyjedzie na regularną linie, musi jeszcze przejść badania i testy. Warto przypomnieć, że realizowana umowa obejmuje dostawę czterech elektrycznych pojazdów o długości 12 metrów, z opcją zamówienia kolejnych trzech.

Wszystkie zamówione pojazdy będą niskopodłogowe i będą posiadać klimatyzację, wydzieloną przestrzeń i platformę dla wózków inwalidzkich, monitoring oraz gniazda USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd można ładować za pomocą wtyczki i pantografu, co pozwala na szybkie i wolne ładowanie – – Warto podkreślić, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną – informuje MPK.

fot. MPK w Krakowie

Najnowsze

Co w Krakowie