Budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon może wreszcie ruszyć z miejsca. We wtorek, 2 lutego 2021 roku podpisano umowę z wykonawcą inwestycji – firmą HOCHTIEF Polska. Na wybudowanie obiektu wykonawca ma 25 miesięcy, otwarcie Cogiteonu planowane jest więc za dwa lata.
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to jedna z najważniejszych inwestycji Urzędu Marszałkowskiego. Kraków ma zyskać obiekt wzorowany na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, choć w bardzo zmodyfikowanej formule. W budynku, który powstanie w Krakowie przy al. Bora-Komorowskiego, znajdzie się wystawa stała o człowieku, obejmująca około 100 interaktywnych eksponatów. Oprócz niej do dyspozycji odwiedzających będzie sześć laboratoriów i pracowni.
Budynek Cogiteonu ma być innowacyjny. Na jego dachu zaplanowano pierwszy w Krakowie spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 tys. m kw., wielkością odpowiadający niemal 1,5 boiska piłkarskiego. Na zielonym dachu znajdą się rośliny imitujące krajobrazy różnych zakątków świata. Obok będzie 296 drzew, 465 krzewów oraz łąki kwietne.
Projekt budynku powstał w wyniku międzynarodowego konkursu architektonicznego. W lutym 2018 roku wygrała go pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia. Dokumentacja powstawała w technologii BIM, a więc modelowania komputerowego 3D. Budynek będzie się składał z czterech brył, połączonych wspólną elewacją i podziemiem, w którym będzie m.in. parking z możliwością ładowania samochodów elektrycznych. Trójkątny, opływowy kształt poszczególnych brył nie tylko nawiązuje do lotniczych tradycji miejsca w którym powstaje centrum, ale pozwoli też na swobodny przepływ powietrza. Obiekt będzie wyposażony w pompy ciepła i nowoczesny system sterowania instalacjami. To nie jedyne proekologiczne rozwiązania. W parku i ogrodzie będą m.in. domki, karmniki i poidełka dla ptaków i owadów.
Sama budowa ma kosztować 172 mln zł, ale łączny koszt Cogiteonu razem z wyposażeniem to 240 mln złotych. Roboty budowlane mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Wystawy będą przygotowywane jeszcze przed oddaniem Centrum Nauki do użytku – tak, by otwarcie całego obiektu i wszystkich wystaw możliwe było w lutym 2023 roku.
– To ważny dzień, długo oczekiwany, który rozpocznie cały, sprawnie przeprowadzony proces inwestycyjny – tak, byśmy za 25 miesięcy mogli cieszyć się nowoczesnym Małopolskim Centrum Nauki – powiedział wicemarszałek Tomasz Urynowicz. – jesteśmy na dobrej drodze, by ta inwestycja stała się wizytówką naszego regionu – dodał wicemarszałek i „odpukał na szczęście” w drewno. Jak zapewnia wicemarszałek, wpisanie dawnego pasa startowego lotniska w Czyżynach do rejestru zabytków nie blokuje budowy Cogiteonu.
Marta Malec Lech, członek Zarządu Województwa oznajmiła, że to historyczna chwila dla Krakowa i Małopolski. Jej zdaniem Cogiteon ma być uzupełnieniem edukacji szkolnej, a Centrum Nauki pozwoli odszukiwać naukowe talenty wśród młodych ludzi.
(GS)