Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon – jest umowa z wykonawcą inwestycji. Otwarcie za dwa lata

Budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon może wreszcie ruszyć z miejsca. We wtorek, 2 lutego 2021 roku podpisano umowę z wykonawcą inwestycji – firmą HOCHTIEF Polska. Na wybudowanie obiektu wykonawca ma 25 miesięcy, otwarcie Cogiteonu planowane jest więc za dwa lata.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon to jedna z najważniejszych inwestycji Urzędu Marszałkowskiego. Kraków ma zyskać obiekt wzorowany na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, choć w bardzo zmodyfikowanej formule. W budynku, który powstanie w Krakowie przy al. Bora-Komorowskiego, znajdzie się wystawa stała o człowieku, obejmująca około 100 interaktywnych eksponatów. Oprócz niej do dyspozycji odwiedzających będzie sześć laboratoriów i pracowni.

Budynek Cogiteonu ma być innowacyjny. Na jego dachu zaplanowano pierwszy w Krakowie spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 tys. m kw., wielkością odpowiadający niemal 1,5 boiska piłkarskiego. Na zielonym dachu znajdą się rośliny imitujące krajobrazy różnych zakątków świata. Obok będzie 296 drzew, 465 krzewów oraz łąki kwietne.

Tak będzie wyglądać Cogiteon

Zdjęcie 1 z 9

Projekt budynku powstał w wyniku międzynarodowego konkursu architektonicznego. W lutym 2018 roku wygrała go pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia. Dokumentacja powstawała w technologii BIM, a więc modelowania komputerowego 3D. Budynek będzie się składał z czterech brył, połączonych wspólną elewacją i podziemiem, w którym będzie m.in. parking z możliwością ładowania samochodów elektrycznych. Trójkątny, opływowy kształt poszczególnych brył nie tylko nawiązuje do lotniczych tradycji miejsca w którym powstaje centrum, ale pozwoli też na swobodny przepływ powietrza. Obiekt będzie wyposażony w pompy ciepła i nowoczesny system sterowania instalacjami. To nie jedyne proekologiczne rozwiązania. W parku i ogrodzie będą m.in. domki, karmniki i poidełka dla ptaków i owadów.

Sama budowa ma kosztować 172 mln zł, ale łączny koszt Cogiteonu razem z wyposażeniem to 240 mln złotych. Roboty budowlane mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Wystawy będą przygotowywane jeszcze przed oddaniem Centrum Nauki do użytku – tak, by otwarcie całego obiektu i wszystkich wystaw możliwe było w lutym 2023 roku.

– To ważny dzień, długo oczekiwany, który rozpocznie cały, sprawnie przeprowadzony proces inwestycyjny – tak, byśmy za 25 miesięcy mogli cieszyć się nowoczesnym Małopolskim Centrum Nauki – powiedział wicemarszałek Tomasz Urynowicz. – jesteśmy na dobrej drodze, by ta inwestycja stała się wizytówką naszego regionu – dodał wicemarszałek i „odpukał na szczęście” w drewno. Jak zapewnia wicemarszałek, wpisanie dawnego pasa startowego lotniska w Czyżynach do rejestru zabytków nie blokuje budowy Cogiteonu.

Marta Malec Lech, członek Zarządu Województwa oznajmiła, że to historyczna chwila dla Krakowa i Małopolski. Jej zdaniem Cogiteon ma być uzupełnieniem edukacji szkolnej, a Centrum Nauki pozwoli odszukiwać naukowe talenty wśród młodych ludzi.

(GS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie