Od niedzieli nowy rozkład jazdy PKP. Będą dodatkowe Pendolino z Krakowa

11 grudnia 2022 roku (niedziela) wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP Intercity. Zwiększa się liczba połączeń między Krakowem a Warszawą i Trójmiastem, które będą obsługiwane składami Pendolino. Pojawia się też nowe połączenie międzynarodowe m. in. z Krakowa do Wilna.

Nowy rozkład jazdy na kolei ważny będzie przez rok – od najbliższej niedzieli 11 grudnia 2022 niemal do końca 2023 roku. Jakie zmiany czekają pasażerów w Krakowie? W nowym rozkładzie PKP  zapewniło więcej połączeń pomiędzy Warszawą a Trójmiastem i Krakowem, które będą obsługiwane składami Pendolino. Od 11 grudnia na tory będzie wyjeżdżać 14 par pociągów tej kategorii w stronę stolicy Małopolski, a od marca także w kierunku Gdyni. Nowe połączenia umożliwią między innymi podróż Pendolino z Warszawy do Krakowa po godzinie 16:00, a od marca ze stolicy do Trójmiasta po godzinie 20:00. Zarówno na pierwszej, jak i drugiej trasie, będzie ich po siedem dziennie w każdą stronę

PKP Intercity uruchomi też pociąg  z Krakowa do Wilna. Zapewni je pociąg IC Hańcza (w wyższej kategorii, dotychczas w TLK) kursujący do tej pory pomiędzy Krakowem a Suwałkami, zatrzymując się pod drodze w m.in. Warszawie i Białymstoku. Od 11 grudnia będzie kursował w wydłużonej relacji do znajdującej się na Litwie stacji Mockava, skąd będzie można pojechać składem kolei litewskich do Kowna i Wilna. Za podróż z Warszawy do Wilna pasażerowie zapłacą 25 euro, a do Kowna – 20.

Wkrótce pojedziemy pociągiem z Krakowa do Wilna

Prostsze będą też przejazdy z Krakowa do Pragi dzięki wydłużeniu do stolicy Czech relacji pociągu TLK 'Galicja’, kursującego do tej pory pomiędzy dawną stolicą Polski a Ostrawą; po drodze pociąg będzie zatrzymywać się m.in. w Katowicach, Zabrzu i Gliwicach

 Skróci się czas przejazdu pomiędzy Krakowem a Katowicami. „Dzięki podwyższeniu prędkości na linii nr 133 najszybszy pociąg IC 'Wawel’ na tej trasie pokona ten odcinek o 4 minuty szybciej, w 48 minut” – poinformowała PKP Intericty.

– Nowy, roczny rozkład jazdy po raz kolejny przynosi zwiększenie liczby komfortowych połączeń. Co ważne, nowości w ofercie nie obejmują jedynie połączeń po Polsce, lecz także pociągi międzynarodowe – dużym zainteresowaniem może się cieszyć połączenie do Wilna – powiedział prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

Od niedzieli w aglomeracji krakowskiej podróżni zyskają lepszą ofertę połączeń ze stolicy Małopolski do Wieliczki (58 pociągów w dobie, jest 38). To efekt budowy dodatkowego toru pomiędzy Krakowem Płaszowem a Bieżanowem. Podróże ułatwią nowe perony na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów.
Od 22 grudnia pociągiem dojedziemy do Zakopanego. W okresie zimowym będą połączenia dalekobieżne m.in. z Trójmiasta, Szczecina i z Warszawy oraz połączenia regionalne. Na kolejowej zakopiance dodatkowy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Rzozów Centrum i Wola Radziszowska Lipki. Na trasie przebudowano już blisko 30 stacji i przystanków.

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie