A jednak Kraków rozbłyśnie dekoracjami na święta

Musisz przeczytać

Zarząd Dróg Miasta Krakowa podpisze umowę ze zwycięzcą przetargu na świąteczne dekoracje ulic i placów w mieście. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła skargę firmy, która przegrała przetarg. Prace przy montażu dekoracji powinny ruszyć za kilka dni.

Nowe dekoracje świąteczne Krakowa

Nowe dekoracje świąteczne Krakowa
Obraz 1 z 10

Cooperativa Studio

O korzystnym dla Zarządu Dróg Miasta Krakowa postanowieniu Krajowej Izby odwoławczej poinformował Michał Pyclik z ZDMK. – KIO przyznało rację ZDMK. W tym tygodniu podpiszemy umowę. Wykonawca już opracowywuje zaktualizowany harmonogram przygotowania dekoracji świątecznej – podał rzecznik ZDMK.

Jest już nawet harmonogram montowania dekoracji świątecznych. Plan jest taki:
dziś rozpocząć dekorację choinki,
do 1 grudnia ustawić elementy będące własnością ZDMK,
do 10 grudnia ustawić choinki,
do 10 grudnia ustawić fotopunkty z wielbłądami i lampatami itp.,
do 15 grudnia ustawić rzeźby,
do 15 grudnia udekorować ulice i lampy,
do 15 grudnia udekorować mosty,
do 15 grudnia ustawić bombki 3D.
do 20 grudnia skończyć dekorować drzewa.

„Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej w tym i przyszłym roku będą wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Dla zachowania spójności kolorystycznej projekt iluminacji będzie utrzymany w kolorystyce złota i srebra, symbolicznie nawiązując do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy” – informował kilka tygodni temu krakowski magistrat.
Źródłem inspiracji rzeźb świetlnych takich jak: jelenie, wielbłądy, żyrafy oraz rajski ptak są arrasy krajobrazowo-zwierzęce, zwane werdiurami, przedstawiające bogactwo fauny i flory, obrazujące renesansowe zainteresowania przyrodą, Motywy roślinne, w tym głównie liście akantu, uzupełniają projekt o dodatkowe motywy dekoracyjne na wszystkich elementach iluminacji: choinkach, girlandach nad ulicami, dekoracjach lamp oraz mostów. Całość projektu jest wzbogacona o cytaty fragmentów arrasów autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta. Ważną częścią projektu dekoracji świetlnych są także bogato zdobione ramy, które tworzą wraz z rzeźbami świetlnymi kompozycje przestrzenne.

Uzupełnieniem dekoracji są zaprojektowane bańki świetlne z motywami roślinnymi, zestaw zawieszek i drobnych elementów dekoracyjnych inspirowanych ornamentem zwanym groteską niderlandzką, oraz elementy architektoniczne w nawiązaniu do charakterystycznego dziedzińca zamkowego z krużgankami arkadowymi, które zostaną usytuowane na Rynku Głównym w Krakowie. Na Rynku – tak jak w poprzednich latach – stanie żywe drzewo iglaste o wysokości co najmniej 15 metrów, które zostanie ozdobione elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek”, wplatających się w oświetlenie równomiernie pokrywające powierzchnię gałęzi. Drzewko zostanie zwieńczone przestrzenną gwiazdą w kolorze białym zimnym.

Zamówienie realizowane jest w trybie 2-letnim, co oznacza, że ozdoby z wawelskim motywem będą nam towarzyszyć również w okresie świąteczno-noworocznym w 2022 r. Koszt całości zamówienia to ok. 4,5 mln zł.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca