Bank mleka kobiecego powstał w Krakowie

Bank mleka kobiecego UJASTEK oferuje pomoc dla matek, które nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem z różnych przyczyn zdrowotnych. Dzięki gromadzeniu przebadanego mleka szpital wyrównuje szanse wcześniaków w dostępie do najlepszego, najzdrowszego pokarmu – mleka kobiecego, ponieważ to do nich trafia mleko z Banku, który dziś został otwarty przy przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym UJASTEK. To pierwsza taka inicjatywa w Małopolsce.   

Bank to nowoczesne laboratorium non-profit, które zajmuje się: zapraszaniem do współpracy mam karmiących piersią, przyjmowaniem mleka od uprzednio zarejestrowanych Honorowych Dawczyń Mleka, badaniem i pasteryzacją przyjętego pokarmu, przechowywaniem mleka, przekazywaniem go potrzebującym dzieciom, edukacją rodziców i pracowników medycznych w zakresie laktacji i promowaniem karmienia naturalnego.

Mleko matki jest niezwykle ważne i cenne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Badania naukowe potwierdzają jego unikalne właściwości zdrowotne o działaniu krótko i długoterminowym. Beneficjentami banku mleka są w pierwszej kolejności najmniejsi pacjenci – wcześniaki i noworodki, które z różnych przyczyn losowych i zdrowotnych nie mogą otrzymać mleka swojej mamy, a dla których pokarm naturalny ma znaczenie terapeutyczne. Możliwość skorzystania z usług banku mleka stanowi o kompleksowej opiece nad matką i dzieckiem.

Bank w Krakowie powstał dzięki współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego i konsultantem wojewódzkim prof. Ryszardem Lauterbachem. Jest trzecim regionalnym bankiem mleka w Polsce.

Więcej informacji na: bankmleka.ujastek.pl.

(ip)

fot.  hypotekyfidler.cz via Foter.com

Najnowsze

Co w Krakowie