Dziś w Krakowie zaczyna się niecodzienna impreza kulturalna

Dziś startuje 9. edycja festiwalu KultURO. Akcja łączy w sobie aspekty medyczne, artystyczne i muzyczne. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne związane z układem moczowym, które często są bagatelizowane lub wstydliwe.

Festiwal to nie tylko koncerty, wystawy, seminaria, lekcje prozdrowotne, ale także możliwość skorzystania z bezpłatnych porad urologicznych i badań profilaktycznych.

Od 11 do 15 września będzie czynna infolinia, podczas której na pytania będzie odpowiadał lekarz urolog. W godzinach od 12.00–14.00 będzie dostępny telefon 459 595 566.

Natomiast 16 września odbędzie się koncert, który jest wizytówką tego festiwalu. Podczas tego rockowego koncertu zagra sam profesor Piotr Chłosta, a towarzyszyć mu będą Kasia Chlebny, Renata Przemyk, Janusz Grzywacz, Marek Piekarczyk oraz Trzynasta w Samo Południe. Wstęp na koncert jest bezpłatny i rozpocznie się o godz. 17.00 w Fortach Kleparz.

„Mylą się ci, którzy sądzą, że do urologa powinni się zgłaszać wyłącznie mężczyźni. Guzy nerek, moczowodów, pęcherze bądź kamica i kolka nerwowa mogą przytrafić się zarówno panom, jak i paniom. Dlatego o cały układ moczowy: nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową, bez względu na płeć powinien dbać specjalista urolog, a nie ginekolog – jak często myśli sporo pań i to w różnym wieku. Owszem, kobiety nie posiadają prostaty, dlatego akurat rozrost gruczołu krokowego ich nie dotyczy. Niemniej jednak cewka moczowa kobiety jest znacznie krótsza niż u mężczyzny, dlatego w chorobach infekcyjnych układu moczowego dominują jednak panie. Bakterie znacznie łatwiej wnikają do kobiecego układu moczowego, stąd większa jest ich podatność choćby na zapalenie pęcherza moczowego. Inne choroby, jak np. kamica nerkowa, równie często zdarzają się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet” – informują organizatorzy.

Po co iść do urologa?

– Trzeba się badać, aby wykluczyć chorobę, aby dać urologom szansę uczynienia z raka choroby przewlekłej, nie wyroku – przekonuje prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i pomysłodawca Festiwalu KultURO, który dodaje, że szybka diagnostyka jest warunkiem, aby wcześnie wykryta choroba była całkowicie wyleczona.

Tymczasem aż 22 proc. mężczyzn unika badania, z profilaktyką i diagnostyką zwleka, a objawy z oddawaniem moczu rozwijają się. Około 20 proc. osób boi się, co mogłoby wykazać badanie.

– Panowie, przestańcie wreszcie się bać, bądźcie poważni – zachęca profesor. – Ani to wstyd, ani tabu, lecz nierozsądne zachowanie. Owszem, sytuacja się zmienia i coraz więcej mężczyzn zgłasza się do poradni urologicznych, ale to wciąż za mało. Potwierdzają to statystyki.

Aż 25 proc. wszystkich nowotworów stanowią nowotwory urologiczne, gdzie dominuje rak gruczołu krokowego. Na drugim miejscu w Polsce nowotwór atakuje pęcherz moczowy, a na trzecim nerki. Specjaliści szacują, że w Europie do końca 2030 r. wykrytych zostanie 1,7 mln nowych przypadków samego raka gruczołu krokowego, a 0,5 mln osób umrze.

Kolejna pesymistyczna wiadomość jest taka, że coraz częściej rak gruczołu krokowego dotyka młodych mężczyzn długo przed 40-ką.

– Los mężczyzn jest w ich własnych rękach – podsumowuje Piotr Chłosta i zachęca do odwiedzenia poradni urologicznej.

Czy muzyka może uratować życie? Tak, jeśli brzmi na festiwalu KultURO

  • o profilaktyce rockowo

Krakowscy urolodzy nie mają dość. Znowu będą z całą siłą, energią i perswazją przekonywać mieszkańców Małopolski do badań profilaktycznych, przełamywać wszelkie stereotypy i przezwyciężać lęki pacjentów. Zrobią to w gabinetach i ze sceny. Właśnie rozpoczyna się festiwal KultURO – jego już 9. edycja, a to oznacza, że czeka nas bogaty program: bezpłatne konsultacje i porady, spotkania ze specjalistami, sympozja, koncerty, konkursy, pokazy edukacyjne. Ale wszystko po kolei.

Bezpłatne badania i konsultacje telefoniczne

Najważniejszym punktem festiwalowych wydarzeń jest Dzień Otwarty w gabinetach urologicznych Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tym roku zapraszają do swoich gabinetów również urolodzy ze Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza, 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ oraz Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera. Szpitalne poradnie urologiczne otworzą swoje drzwi w październiku i listopadzie. Nowe szpitale, które włączą się do akcji, oznacza jedno: liczba zbadanych w tym roku będzie większa.

Na bezpłatne konsultacje można zarejestrować się telefonicznie. Szczegóły już wkrótce na stronie www.kulturo.eu oraz na www.krakow.pl.

Nie zabraknie także konsultacji telefonicznych. Przez cały tydzień dla mieszkańców Krakowa będzie działała specjalna infolinia.

Od dziś, 11 września do piątku, 15 września, w godz. 12.00–14.00 będzie dyżurował i odpowiadał na pytania lekarz urolog. Każdy będzie mógł zadzwonić na numer telefonu: 459 595 566.

Dzieci i seniorzy ambasadorami profilaktyki urologicznej

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że najlepszymi ambasadorami zdrowia są dzieci. Zweryfikowali to już wielokrotnie organizując w szkołach i przedszkolach konkursy plastyczne na tematy profilaktyczne. W tym roku będzie również konkurs, ale z nową formułą.

– Tym razem najmłodszych ambasadorów zdrowia zapraszamy do udziału w konkursie recytatorskim – informuje profesor Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i pomysłodawca Festiwalu KultURO.

Uczestnikami konkursu mogą być dzieci w wieku przedszkolnym. Udział w zmaganiach recytatorskich powinny zgłosić pracownicy przedszkoli publicznych i niepublicznych z całej Małopolski wysyłając nagrania dzieci recytujących wierszyk (każda placówka może wytypować troje dzieci) – na adres: kulturo@urodzenizdrowi.pl.

– Czekamy z niecierpliwością na nagrania oraz formularze zgłoszenia. Zgłoszenia przyjmujemy do końca listopada, wyniki ogłosimy do końca roku. Nagrodzone zostają dzieciaki, jak i zwycięskie przedszkole – zachęca profesor.

Do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą skierowane także lekcje prozdrowotne. Poprowadzą je wybitni urolodzy, podpowiedzą i doradzą w jaki sposób podejmować trudne tematy z rodzicami i dziadkami.

– Wytłumaczymy, na czym polega problem zachorowań urologicznych i na jakie symptomy szczególnie warto zwrócić uwagę – zdradza prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Zainteresowani wydarzeniem nauczyciele, dyrektorzy szkół średnich, a także sami uczniowie mogą zapisywać się na lekcje prozdrowotne wysyłając wiadomość e-mail na adres: kulturo@urodzenizdrowi.pl do końca bieżącego roku.

I na tym nie koniec nowości, bo w tym roku w akcję profilaktyczna zostaną zaangażowani również seniorzy. Dla nich zostały zaplanowane specjalne pokazy filmów edukacyjnych. Seniorzy mogą zgłaszać swoje zainteresowanie pokazem pisząc na kulturo@urodzenizdrowi.pl.

Rock and roll o zdrowiu

KultURO to nie tylko bezpłatne konsultacje i spotkania z lekarzami w gabinetach. Wizytówką tego festiwalu jest mocno rockowy koncert, na którym zagra sam profesor Piotr Chłosta, towarzyszyć mu będą Kasia Chlebny, Renata Przemyk, Janusz Grzywacz, Marek Piekarczyk oraz Trzynasta w Samo Południe.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Zapraszamy 16 września, o godz. 17.00 do Fortów Kleparz.

Dla uczestników koncertu, mamy dobrą wiadomość! W tym roku koncert odbędzie się w miejscu zadaszonym. Będziemy mogli cieszyć się świetną muzyką i atmosferą bez obawy o deszcz czy wiatr.

 

Najnowsze

Co w Krakowie