„Młodzi Wyspiańskiemu” na Wawelu. Licealiści z Krakowa pokazali swoje prace (ZDJĘCIA)

Od 18 kwietnia na Zamku Królewskim na Wawelu będzie można zobaczyć wystawę „Młodzi Wyspiańskiemu” prezentującą prace uczniów z Niepublicznego Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Krakowie. Wystawa będąca efektem współpracy szkoły z Zamkiem Królewskim na Wawelu i wpisuje się w wystawę czasową „Wawel Wyspiańskiego”.

Prezentowane prace plastyczne uczniów są wynikiem kilkumiesięcznego projektu realizowanego w ramach współpracy szkoły z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Podczas jego realizacji młodzież przyglądała się postaci i twórczości Stanisława Wyspiańskiego podczas zajęć z historii sztuki, języka polskiego, spotkań na Wawelu a doświadczenia te wyraziła twórczo podczas warsztatów ze scenografii, kostiumografii i pleneru na Plantach.
Prace kostiumowe i elementy scenografii , które mogliśmy zobaczyć, wyrosły z inspiracji „Weselem” , natomiast prace plenerowe inspirowane są dziełami plastycznymi Wyspiańskiego.

 – Zapoznanie uczniów na tak wczesnym etapie edukacji z tą twórczością było dla nich nie tylko interesującym, ale także bardzo wymagającym doświadczeniem. Jestem niezmiernie z nich dumna, bo podjęli to wyzwanie i przygotowali wyjątkową wystawę. To są bardzo młode osoby, uczniowie pierwszych klas, którzy po raz pierwszy mieli kontakt z kostiumem, scenografią a nawet z pastelem. Cieszę się, że wykazali się wrażliwością twórczą i pokazali swój talent. Bardzo zależy mi na tym, by od początku swej artystycznej edukacji mogli wyjść poza mury szkolne, przełamać schemat tradycyjnej edukacji, mieć żywy kontakt ze sztuką, z instytucjami kultury, móc spotkać się z Mistrzami – autorytetami w swoich dziedzinach , pracować metodą projektu, pokazywać swoje prace na wystawach  – mówi Justyna Kuśnierzowska, Dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Krakowie.

Na wystawie zobaczyć można niezwykły kostium Racheli oraz makiety scenografii a także cykl pasteli, nad powstaniem których czuwali nauczyciele LSP Cosinus – Agnieszka Krzyżanowska-Kajanowicz oraz Jacek Kasjanowicz. Ekspozycja została uzupełniona pracami uczniów z Liceum Sztuk Plastycznych Cosinus w Warszawie, którzy przyjęli zaproszenie do współpracy i pod okiem Anny Lasik i Małgorzaty Brodowskiej-Jargiło przygotowali rekwizyty m.in. złote rogi, kosę, rogatywkę z pawimi piórami, czapkę Stańczyka, czepiec Panny Młodej.

Wystawa będzie czynna do 2 czerwca. Wstęp wolny.

Patrycja Bliska 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie