Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Trwa atak rakietowy na Kijów, Charków i Mariupol (na żywo)

Musisz przeczytać

Rozpoczęła się inwazja, doszło do ataków rakietowych na budynki wojskowe i lotniska w Kijowie oraz Charkowie – napisał na Facebooku doradca ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Anton Geraszenko. „Trwa ostrzał artyleryjski granicy” – dodał. 

Będziemy podawać kolejne doniesienia o wojnie na Ukrainie. O tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicę, reakcjach światowych, w naszym kraju i w Krakowie. To jest wojna, sytuacja jest dramatyczne, są ofiary śmiertelne, ludzie uciekają nie tylko z bombardowanych terenów. Zanim doszło do inwazji Rosji na Ukrainę, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym orędziu „rozpoczęcie operacji wojskowej we wschodniej części Ukrainy”. To przemówienie rozpoczęło się o godzinie 3:45 i ten moment można uznać za początek wojny. Władimir Putin przestrzegł przed „próbą powstrzymania rosyjskiej interwencji”, bo to „doprowadzi do konsekwencji, jakich inne kraje nie widziały”. Po zakończeniu orędzia rosyjskiego prezydenta w Kijowie były pierwsze wybuchy. Słowa potępienia płyną prawie z całego świata.

Godz. 20.00. Orędzie wygłosił prezydent RP Andrzej Duda. Mówił m.in.: „Jako Polska, byliśmy, jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą i ukraińskim narodem. W tych niezwykle trudnych dniach nie możemy dać się podzielić. Tylko razem możemy skutecznie przeciwstawić się złu. Najważniejsza jest jedność, jedność i jeszcze raz jedność. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami z NATO. Jutro w Warszawie odbędzie się spotkanie przywódców państw z naszego regionu, a w Brukseli specjalny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego. Musimy być przygotowani do przyjęcia wielu uchodźców z Ukrainy. Ludzi, którzy będą u nas szukać bezpiecznego schronienia przed tragedią wojny. Jestem przekonany, że okażemy im solidarność i udzielimy wszelkiej możliwej pomocy”.

Godz. 19.00. Przed konsulatem rosyjskim w Krakowie, na placu Biskupim, rozpoczęła się wieczorna manifestacja. Jej uczestnicy protestują przeciwko wojnie, inwazji Rosji na Ukrainę. Niektórzy uczestnicy manifestacji podeptali rosyjską flagę. Przed konsulatem tłum cały czas gęstnieje.

Przed konsulatem Rosji w Krakowie trwa protest przeciwko wojnie [zdjęcia, video]

Godz. 18.10. Wydano rozkazy do natychmiastowego stawiennictwa dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze WOT mają udzielić wsparcia administracji państwowej i samorządowej realizującej zadania przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Żołnierze 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej mogą zostać wezwani do jednostek wojskowych w czasie krótszym niż 12 godzin.

Godz. 18.05. Czytelnicy sygnalizują nam, że w niektórych bankomatach w Krakowie brakuje gotówki. A tam, gdzie jeszcze można wybrać pieniądze, ustawiają się długie kolejki.

Godz. 17.50. Kraków przygotowuje pomoc dla Lwowa, o którą poprosił mer tego miasta. Zbiórka ruszy w piątek, 25 lutego 2022 roku, o godz. 12. Dary będzie można przynosić na Stadion Miejski przy ul. Reymonta.

Zbiórka dla Lwowa w Krakowie. Gdzie i kiedy? Co jest potrzebne?

Godz.17.33. Prezydent Wołodymyr Żeleński poinformował, że rosyjskie siły okupacyjne próbują przejąć tereny w Czarnobylu – Nasi obrońcy ryzykują życie, aby tragedia z 1986 roku się nie powtórzyła. To jest wypowiedzenie wojny całej Europie” – napisał prezydent Ukrainy.

Rosyjskie wojska wkroczyły na teren elektrowni w Czarnobylu. Trwają walki w strefie katastrofy czarnobylskiej

Godz. 17.00. W niektórych miastach w Rosji są protesty przeciwników inwazji na Ukrainę. Policja zatrzymuje uczestników takich manifestacji.

Godz. 16.50. Jest decyzja w sprawie marcowego meczu Rosja – Polska. Nasza reprezentacja narodowa nie poleci na to spotkanie do Moskwy.

Godz. 15.55. W Krakowie będzie zbiórka dla Lwowa. Kraków przygotowuje pomoc dla Lwowa, o którą poprosił mer tego miasta. W tej chwili organizowana jest zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy i magazyn, gdzie krakowianie będą mogli przywieźć dary. Datę rozpoczęcia zbiórki i lokalizację magazynu wkrótce poda krakowski magistrat.

Godz. 15.40. Reuters podaje, że Polska przygotowuje pociąg medyczny, który będzie przewoził rannych Ukraińców z granicy polsko-ukraińskiej w głąb Polski. Ministerstwo Zdrowia przyznaje, że w polskich szpitalach przygotowywane są miejsca dla rannych Ukraińców.

Godz. 15.37 Cztery rakiety balistyczne zostały wystrzelone w czwartek z terytorium Białorusi w kierunku Ukrainy – poinformował naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych Walerij Załużny, cytowany przez portal RBK-Ukraina. Rakiety wystrzelono w kierunku południowo-zachodnim. Tymczasem białoruskie Ministerstwo Obrony oznajmiło w komunikacie, że doniesienia o udziale sił zbrojnych Białorusi w „specjalnej operacji wojskowej w Donbasie” są fake newsami, a wojsko białoruskie znajduje się „w miejscach stałego stacjonowania”.

Godz. 14.25. Wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Sejmie: „Dzisiejszy poranek przejdzie do historii jako dzień w którym Rosja wybrała wojnę, dzień, w którym jedno państwo bez powodów, prowokacji, zaatakowało drugie. To barbarzyństwo, z którym się spotykamy, musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego świata. Dziś Ukraina walczy nie tylko o swoją niepodległość, wolność. Dziś walczy w imieniu całej Europy, o wolność całej Europy” – mówi szef polskiego rządu.

Wcześniej Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie agresji Rosji na Ukrainę.
„Stanowi bezpośredni atak na cały porządek międzynarodowy. Cofamy się do najmroczniejszych czasów XX wieku. Wzywamy Rosję i Białoruś do zaprzestania działań wojennych i łamania prawa humanitarnego” – czytamy w uchwale polskiego parlamentu.

Godz. 14.20. Polska Misja Medyczna wyśle pomoc medyczną na wschodnią Ukrainę. W najbliższych dniach zostaną zakupione najpotrzebniejsze środki medyczne, niezbędne do zapewnienia pilnej pomocy mieszkańcom strefy dotkniętej atakami, a następnie przetransportowane z Polski. Wśród zakupionych produktów znajdą się m.in. opatrunki hemostatyczne, hydrożelowe, okluzyjne i wentylowe, gaziki jałowe, opaski elastyczne i szyny Kramera. Potrzeby zostały ustalone we współpracy z organizacjami partnerskimi obecnymi na miejscu.

Godz. 13.40. Agencja Associated Press podaje, że UEFA przeniesie finał Ligii Mistrzów z Sankt Petersburga do innego miasta. To nieoficjalna informacja. „W związku z sytuacją na Ukrainie prezydent UEFA zdecydował o zwołaniu nadzwyczajnego posiedzenia komitetu wykonawczego w celu oceny sytuacji i podjęcia wszystkich niezbędnych decyzji” – to z kolei oficjalny komunikat UEFA.

Godz. 13.00. Strażacy z Krakowa jadą na wschodnią granicę. Kadeci ze szkoły aspirantów wraz  kadrą będą zabezpieczać logistycznie przejścia na granicy polsko-ukraińskiej. Autobusem wyruszyło 40 ratowników i 5 funkcjonariuszy z kadry szkoły.

Godz. 12.30. Trwa zbiórka pieniędzy na wsparcie działalności ukraińskich medyków. Akcję pomocy zainicjował Zespół Wsparcia Międzynarodowych Działań Medycznych Zintegrowanej Służby Ratowniczej, Organizacja gotowa jest też wysłać ratowników w rejon konfliktu zbrojnego lub na granicę, do punktów przyjęć uchodźców z Ukrainy. Zbiórka – https://zrzutka.pl/ukraina-wsparcie.

Godz. 12.05. Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki zaapelował do wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec Ukraińców potrzebujących schronienia. „Wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy” – napisał w apelu abp Stanisław Gądecki.

Godz. 11.58. Wojna wojną, ale mecz piłkarski Rosja – Polska w Moskwie nie zostanie odwołany! Tak twierdzi były selekcjoner naszej reprezentacji narodowej, a obecnie trener Wisły Kraków. Jerzy Brzęczek jako selekcjoner grał już niedaleko konfliktu zbrojnego. Teraz, jako trener Wisły, widzi duże zagrożenie także dla Polaków

Trener Wisły o wojnie na Ukrainie: Zdajemy sobie sprawę z bezpośredniego zagrożenia

Godz. 11.30. Do tej pory zginęło 40 żołnierzy ukraińskich, kilkudziesięciu jest rannych. Taka informację przekazał doradca kancelarii prezydenta Ukrainy.

Godz. 11.15. Na godzinę 14 zapowiedziane jest w Sejmie wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego na temat sytuacji na Ukrainie. Potem będą mogli wypowiedzieć się przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych. – To bardzo trudny dzień. Sejm pracuje, ale w stanie nadzwyczajnym. Wszyscy posłowie wiedzą, że nie ma żadnych wyjazdów, na wypadek gdyby trzeba było się spotkać. Czekamy na ustawę o obronie ojczyzny – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Godz. 11.00. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz: „Putin to szalony człowiek. Nie widzę innego uzasadnienia na ten bezprawny, nieuzasadniony atak na Ukrainę. Ta sytuacja wymaga najostrzejszych sankcji – żadnej taryfy ulgowej dla agresora. Tu chodzi o życie i śmierć”. Wpis tej treści znalazł się na Facebooku przewodniczącego Rady Miasta Krakowa.

Godz. 10.30. Prezydent Andrzej Duda w krótkim wystąpieniu: „Stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako NATO, jako UE. Niestety jest to, czego się najbardziej obawialiśmy i od czego staraliśmy się odwieść Władimira Putina: atak na Ukrainę. To bezprecedensowy akt agresji, kolejne naruszenie przez Rosję prawa międzynarodowego i gwałt na suwerennym państwie”. prezydent Andrzej Duda poinformował, że o sprawie Ukrainy mają rozmawiać przywódcy Bukaresztańskiej Dziewiątki – dziewięciu państw NATO z Europy Środkowo-Wschodniej. Spotkanie zaplanowane jest na piątek.

Godz. 10.28

O godz. 12:15 zabrzmi dzwon „Bolesław” na Wieży Ratuszowej – zapowiada krakowski magistrat. „W średniowieczu dzwon bił na alarm i ostrzegał mieszczan przed niebezpieczeństwem. Dziś zabrzmi w geście solidarności z Ukrainą” – informuje Urząd Miasta Krakowa.

Godz. 10.20

Mer Lwowa poprosił prezydentów polskich miast o pomoc humanitarną. W rozmowie wziął udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który zadeklarował udzielenie takiej pomocy.

Mer Lwowa prosi Kraków o pomoc. Trwa łączenie

Godz. 10.15

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystosował specjalna odezwę w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Oto pełna jej treść:
„Szanowni Państwo,
z ogromnym niepokojem śledzę informacje z Ukrainy. To, co się dzieje za naszą wschodnią granicą to olbrzymia tragedia dla obywateli tego kraju.
Jesteśmy w stałym kontakcie zarówno z wojewodą, rządem, jak i stowarzyszeniami ukraińskimi, bo trzeba pamiętać, że Ukraińców mamy w Krakowie już prawie 100 tysięcy. Spodziewamy się, że, być może, część z nich będzie chciała sprowadzić tu rodziny, aby zapewnić im bezpieczeństwo.
Wspólnie z rządem typujemy miejsca, w których uchodźcy będą mogli znaleźć schronienie. Ze stowarzyszeniami ukraińskimi rozmawiamy o formach pomocy, jakie mogą być potrzebne przybyszom. Wierzę, że pomoc będą nieść nie tylko instytucje państwowe i samorządowe, ale także krakowianie, którzy wielokrotnie udowodnili, że nie są obojętni na ludzkie tragedie.
W ramach solidarności z Ukrainą, wystosowałem kilka dni temu listy do swoich ukraińskich kolegów i partnerów – Mera Kijowa, Witalija Kłyczko oraz Mera Lwowa, Andrija Sadowego.
Dziś, gdy już wiemy, że wojna stała się faktem, podtrzymuję swoją deklarację o solidarności i gotowości pomocy.
Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa”

Godz. 10.00

Rosyjska Nowaja Gazieta podała, że orędzie prezydenta Rosji Władimira Putina o wypowiedzeniu wojny Ukrainie zostało nagrane w poniedziałek wieczorem! Ta informacja ma wynikać z analizy z opisu pliku z nagraniem przemówienia prezydenta Rosji, który dzisiaj znalazło się w sieci.

Godz. 9.45

Komitet Obrony Demokracji organizuje dziś wieczorem manifestację przed konsulatem rosyjskim na placu Biskupim w Krakowie. Już od godz. 15 działacze KOD-u będą pikietować konsulat. Główna manifestacja planowana jest na godz. 19. Przed konsulatem rosyjskim w Krakowie już są pierwsi manifestujący. Protestujący mają transparenty z napisami „Historia Was rozliczy” i „Niech żyje wolna Ukraina”.

Godz. 9.35

„Rosja napadła Ukrainę, rozpoczynając wojnę o skali przekraczającej wszystko, co nasz kontynent widział od 1945 roku. Polska w tym dramatycznym czasie potrzebuje jedności. Stoimy w obliczu wyzwań, które jeszcze niedawno wydawały się być niewyobrażalne: – napisała na Twitterze była premier, obecnie europosłanka Beata Szydło.

Godz. 9.30

Rosyjskie ministerstwo obrony próbuje przekonywać, że nie atakuje ukraińskich miast. „Stosujemy wysoce precyzyjną broń, której celem jest ukraińska infrastruktura wojskowa, system obrony powietrznej, lotniska i siły powietrzne” – czytamy w oświadczeniu rosyjskiego ministerstwa obrony.

Godz. 9.15

Armia Ukrainy informuje: odbiliśmy od Rosji miasto Szczastje, niedaleko Ługańska, po stronie wroga zginęło ok. 50 osób. Ukraińscy żołnierze wysadzili w Donbasie most przez rzekę Doniec, by zablokować przejazd rosyjskich czołgów. Według ukraińskich służb, Rosjanie stracili 5 samolotów i śmigłowiec.

Godz. 9.10

Wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker zapowiedział, że ciągu najbliższych godzin w województwach lubelskim i podkarpackim powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. – zapowiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Godz. 9.02

Kraków deklaruje pomoc Ukraińcom

Prezydent Majchrowski: Trzeba pomóc uchodźcom z Ukrainy, którzy dotrą do Krakowa

Godz. 8.55

Wizz Air zawiesza loty na Ukrainę. Przewoźnik wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie: „Z uwagi na bieżące wydarzenia na Ukrainie i zamknięcie przestrzeni powietrznej, Wizz Air z przykrością informuje naszych klientów, że linia lotnicza musi tymczasowo zawiesić wszystkie operacje lotnicze w kraju. Pasażerowie z rezerwacją lotów przylatujących lub odlatujących z Ukrainy mogą znaleźć więcej informacji na wizzair.com lub za pośrednictwem infolinii: 00380 893 202 532. Bezpieczeństwo naszych pasażerów i załogi pozostaje naszym priorytetem i mamy nadzieję, że sytuacja na Ukrainie wkrótce się poprawi”.

Wszystkie rejsy na Ukrainę odwołały także Polskie Linie Lotnicze LOT.

Godz. 8.51

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy: co najmniej 8 ofiar śmiertelnych i 9 rannych po atakach rakietowych Rosji.

Godz. 8.45

Rosyjskie pociski wybuchają 400 kilometrów od Krakowa…

Rosyjskie pociski wybuchają 400 km od Krakowa ( video)

Godz. 8.30

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy informuje o pierwszej ofierze śmiertelnej po rosyjskim ataku rakietowym.

Godz. 8.25

Pojawiają się doniesienia o atakach rakietowych także w zachodniej Ukrainie. Syreny alarmowe słyszane są nawet w rejonie Lwowa.

Godz. 8.00

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo potępia bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę. „Federacja Rosyjska świadomie podjęła decyzję o zniszczeniu podstaw współczesnej architektury bezpieczeństwa i próbie siłowej zmiany granic, na co nie może być zgody w XXI wieku. Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji” – czytamy w komunikacie polskiego MSZ. Rosyjski atak potępia praktycznie cały świat. Jedynie premier Węgier Viktor Orban jeszcze w środę oświadczył, że „Węgry muszą się trzymać z daleka od rosyjsko-ukraińskiego konfliktu”.

Godz. 6.41

„Granica państwowa została zaatakowana przez wojska rosyjskie z Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Około godziny 05:00 granica państwowa Ukrainy na obszarze z Federacją Rosyjską i Republiką Białorusi została zaatakowana przez wojska rosyjskie wspierane przez Białoruś” – czytamy w komunikacie Służby Straży Granicznej Ukrainy.

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca