Strażacy ochotnicy doskonalili swoje umiejętności, aby w razie potrzeby nieść pomoc (galeria)

Musisz przeczytać

Jeden płetwonurek  na dnie jeziora na około 6 metrach głębokości, drugi w wysokich szuwarach tuż przy linii brzegowej. Do tego skomplikowany sprzęt strażacki, echosondy, łodzie ratownicze i psy pomocne w poszukiwaniu zaginionych. Tak wyglądały ćwiczenia Kryspinów 2022 strażaków ochotników nad Zalewem Budzyńskim. 

Ratowanie osób tonących oraz pływanie łodzią ratowniczą doskonalili w ostatni weekend  strażacy ochotnicy z terenu powiatu krakowskiego Szkolenia odbywały się na Zalewie Budzyńskim w gminie Liszki.

fot. OSP Kryspinów

 – Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kryspinowie, analizując zdarzenia dotyczące poszukiwań osób zaginionych na terenie jej działania w tym między innymi na terenie akwenów wodnych takich jak Zalew Budzyński, postanowiła zrealizować ćwiczenia zgrywające dla jednostek specjalizujących się w poszukiwaniach osób zaginionych.
Celem ćwiczeń było sprawdzenie dostępnych sił i środków do prowadzonych działań, sprawdzenie w warunkach pozorowanych nowych dostępnych środków technologicznych oraz rozwój i współpraca jednostek z kynologia ratowniczą – mówią ochotnicy z Kryspinowa

Scenariusz ćwiczeń zakładał zaginięcie dwóch osób w rejonie plaży strzeżonej Zalewu na Piaskach. Jak relacjonują strażacy „jednostka OSP Niegoszowice, przygotowała mobilne stanowisko dowodzenia dla KDR prowadzącego działania ratunkowe, oraz również na jego polecenie piloci UAV wykonywali loty poszukiwawcze osób zaginionych oraz została stworzona bardzo dokładna mapa rejonu poszukiwań wraz z możliwością wyznaczenia sektorów dla zespołów pieszych lub wodnych”
 – Zespoły przewodników z psami były transportowane łodziami w wyznaczone sektory przez druhów OSP Kryspinów. Zespoły na łodzi korzystały z niezawodnego psiego węchu, doświadczeniu przewodników oraz jednocześnie na łodzi ratownik mógł obserwować wskazania echosondy – mówią ochotnicy. 

W ćwiczeniach oprócz OSP Kryspinów wzięły udział  jednostki:  OSP Niegoszowice , Ochotnicza Straż Pożarna w Mnikowie, OSP Wieprz, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Goszcza, OSP Roczyny

Ochotnicza Straż Pożarna w Kryspinowie została najprawdopodobniej utworzona w roku 1903. Niemniej jednak, często wymieniane są dwie daty, drugą jest rok 1911. Obecnie jednostka dysponuje dwoma samochodami – uniwersalnym ciężkim gaśniczym marki MAN oraz pomocniczym lekkim volkswagenem przydatnym do ratownictwa wodnego. Jednostka liczy 26 członków. 

Rokrocznie strażacy OSP Kryspinów wyjeżdżają do ponad stu zdarzeń. Ze względu na lokalizację jednostki, ich wachlarz interwencji jest niezmiernie szeroki począwszy od pożarów i zdarzeń drogowych, poprzez ratownictwo wodne, kończąc na akcjach poszukiwawczych oraz działaniach związanych z ratownictwem lodowym na zamarzniętych akwenach wodnych.

W tym roku strażakom udało się uzyskać promesę na zakup nowego wóz ratowniczo-gaśniczy. Niestety obecnie z powodu obecnych cen, które wciąż rosną w tym cen surowców oraz walut zagranicznych zakup fabryczne nowego samochodu to kwota około 1 mln 100 tys. złotych, dlatego założyli internetową zbiórkę na portalu zrzutka.pl  Jej cel, to 100 tys. zł. 

Strażaków z Kryspinowa można wesprzeć pod linkiem 

 

 

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca