Turystka z Czech milionowym gościem w kopalni soli Wieliczka w tym roku

Na ten moment kopalnia soli w Wieliczce czekała od 2019 roku.  Milionowy turysta, a właściwie turystka, zawitał do wielickiej kopalni w środowe przedpołudnie 30 listopada br. To 70-letnia Anika z Czech.

Na milionowego turystę wielickiej kopalni przyszło czekać od 2019 r. Wówczas miejsce to odwiedziło ponad 1,8 mln osób. Pandemia jednak dała się we znaki turystyce, w 2020 i 2021 liczba gości znacznie spadła. Tym bardziej pracownicy kopalni cieszą się, że w 2022 r. przyjęli już milionowego turystę, że branża odbudowuje się.

Milionowym gościem okazała się pani Anika z Czech, która do Wieliczki przyjechała z córką i wnuczką.  Pani Anika na co dzień mieszka w Brnie. Solne podziemia postanowiła zwiedzić w grupie polskojęzycznej. Była to jej pierwsza wizyta w Wieliczce.

 – Nie spodziewała się, że uda się na podziemną wycieczkę jako milionowy gość. Na panią Anikę czekało gorące powitanie oraz całe mnóstwo niespodzianek. Na nadszybiu szybu Daniłowicza podjęto ją z honorami i, jak przystało na wielicką kopalnię, solą – poinf0ormowała kopania.

Milionowa turystka roku 2022 otrzymała unikatową rzeźbę z soli, kosz solnych kosmetyków, voucher do Hotelu Grand Sal połączony z pobytem w podziemnym Uzdrowisku, a także górniczy hełm. Nagrody wręczył jej Prezes Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Paweł Nowak.

fot. materiały prasowe

Jak powiedział prezes zarządu kopalni soli Wieliczka Paweł Nowak pandemia dała się turystyce mocno we znaki. Kopalnia w Wieliczce, po rekordowym 2019 roku (1 863 tys. gości), przez ostatnie dwa lata odnotowywała ruch turystyczny na poziomie 441,1 tys. w 2020 r. i 693,6 tys. w 2021 r. 2022 rok, mimo wojny w Ukrainie, przynosi wzrost zwiedzających, czego dowodem jest m.in. milionowy turysta w podziemnej Wieliczce. –

 – Milion gości w 331 dni to powód do dużej radości. Rok 2022 przynosi nam mocny dowód na to, że ruch turystyczny odbudowuje się po ostatnich, niełatwych dla branży, dwóch latach. Porównując kończący się rok z ubiegłym, zanotowaliśmy wzrost ruchu turystycznego o ponad 55% – podkreślił  Paweł Nowak 

Kopalnię Soli „Wieliczka” w roku 2022 chętnie odwiedzają zarówno turyści krajowi, jak i zagraniczni. Nadal daje się zauważyć dominacja gości polskich, którzy stanowili 58% wszystkich turystów. Rośnie również liczba gości z zagranicy. Najmocniej reprezentowana jest Europa: przeszło 86% obcokrajowców wędrujących Trasą Turystyczną pochodzi ze Starego Kontynentu. Najliczniej przyjeżdżają do Wieliczki w roku 2022 kolejno Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy. Czesi są na 4. miejscu. Do podziemi często zaglądają też Amerykanie – Stany Zjednoczone znalazły się w „top 10” krajów i to na wysokim miejscu 5.

Najnowsze

Co w Krakowie