Nowy prezydent i stary problem smogu?

– Kraków jest liderem jeżeli chodzi o poprawę jakości powietrza – przyznaje w rozmowie z KRKnews Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Dodaje, że ewentualna zmiana na stanowisku prezydenta miasta nie powinna wpłynąć na podejmowane działania na rzecz jakości powietrza.

Działania antysmogowe mają wpisany w swój program zarówno Jacek Majchrowski, jak i Łukasz Gibała, który dąży do odwołania obecnie urzędującego prezydenta. To własnie były poseł zarzuca Majchrowskiemu, że w nieodpowiedni sposób walczy ze smogiem. O komentarz zapytaliśmy eksperta – Ewę Lutomską z Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS).

Porozumieć się z sąsiadami

– Kraków jest liderem jeżeli chodzi o poprawę jakości powietrza. To w naszym mieście rozpoczęły się pierwsze działania i tutaj zostały uchwalone pierwsze regulacje, które będą wprowadzały zakaz stosowania paliw stałych już od września 2019 roku. Teraz Miasto potrzebuje silnego lidera, menagera, który będzie potrafił zarządzać działaniami i doprowadzi do tego że już w 2019 roku będziemy mogli swobodnie oddychać w naszym mieście – mówi nam Lutomska.

Dodaje, że do września 2019 należy podjąć działania kompleksowe, zarówno w zakresie niskiej emisji jak i transportu i przemysłu. – Problemem są również gminy ościenne z których napływa do Krakowa zanieczyszczone powietrze. W tej kwestii prezydent chce doprowadzić do porozumienia gmin sąsiadujących z Krakowem i wspólnie podejmować działania, zmierzających do poprawy jakości powietrza – twierdzi przedstawicielka KAS.

Powietrze jest apolityczne

Czy zmiana prezydenta może więc wpłynąć na jakość powietrza w Krakowie? – Jako Krakowski Alarm Smogowy od początku działalności powtarzamy, że powietrze powinno być apartyjne, a działania w kierunku jego poprawy odbywać się powinny ponad podziałami. Nigdy też nie stawialiśmy się po żadnej ze stron na scenie politycznej. Rozmawialiśmy z każdym kto chciał podejmować działania na rzecz czystego powietrza – mówi Lutomska.

– Ewentualna zmiana prezydenta w referendum nie powinna mieć wpływu na podejmowane działania na rzecz czystego powietrza w Krakowie. Takim samym powietrzem oddychamy wszyscy i dla każdego jakość powietrza powinna być ważna, bo to jest w tej chwili główny problem miasta. Zmiana na stanowisku prezydenta nie powinna wpłynąć na zaprzestanie działań związanych z poprawą jakości krakowskiego powietrza – kończy działaczka KAS.

BG

13 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie