Nowi mieszkańcy krakowskiego ZOO

Krakowskie ZOO wzbogaciło się o nowych mieszkańców, 7 marca rodzina afrykańskich małp – gerez abisyńskich wzbogaciła się o nowego członka rodziny, z kolei w połowie miesiąca do krakowskiego ogrodu zoologicznego dotarli przedstawiciele zupełnie nowego gatunku – lutungi jawajskiej.

Trzy lutungi jawajskie: samiec Saukau przyjechał do Krakowa z francuskiego ZooParc de Beauval z kolei dwie samice trafiły do stolicy Małopolski z ogrodu w Budapeszcie. Siostry o imieniu Aini oraz Joy mają kolejno 6 i 5 lat i póki co przebywają w zamknięciu przyzwyczajając się do obecności zupełnie nowego osobnika. Krakowianie odwiedzający ZOO mogą więc odwiedzać na razie jedynie samca Saukau.

Lutungi jawajskie zamieszkują lasy deszczowe wysp Bali i Jawy. Występują w dwóch odmianach barwnych – czarnej i pomarańczowej. W skład diety tych małp wchodzą głównie młode liście, owoce, kwiaty i owady. Lutungi żyją w grupach rodzinnych. Ciąża u tego gatunku trwa 6 miesięcy. Młode po urodzeniu ma zawsze intensywnie pomarańczowy kolor sierści. Opiekują się nim wszystkie samice w grupie.

Z kolei gerezy abisyńskie, które mają nowego członka rodziny, są mieszkańcami lasów Afryki równikowej. Żyją w grupach rodzinnych żywiąc się głównie liśćmi i owocami. Ciąża u tych zwierząt trwa około 6 miesięcy. Matka przez pierwsze tygodnie nie rozstaje się z młodym. Pokryty białą sierścią maluch różni się znacznie od osobników dorosłych, porośniętych długim, czarno-białym futrem.

(pt)

fot. zoo-krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie